Jo Walton "Podwójne życie Pat"


Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie
Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta ważnych wydarzeń z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee.
Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

Chyba każdy z nas przeżyło w swoim życiu takie wydarzenie, które zmieniło je całkowicie. Pewnie też, wiele osób zastanawia się, co by było gdyby postąpił inaczej. W przypadki Patrici takim wydarzeniem była decyzja o poślubieniu Marka.

Patricię poznajemy kiedy przebywa domu starców, cierpi na demencję i dzisiejszego dnia jest "BZ", czyli "Bardzo zdezorientowana". Często myli fakty i nie pamięta wielu wydarzeń ze swojej przeszłości. Jednego dnia łazienka znajduje się na lewo, innego dnia na prawo. To samo jest z windą, która jest, albo jej nie ma, czy drzewem za oknem, a nawet kolorem ścian. Patricia nie wie ile ma dzieci, ani czy wyszła za Marka, czy związała się z Bee. Jedynie jej dzieciństwo i wczesna młodość jest spójna. 
Wydarzeniem, które zmieniło całe jej życie była decyzja o poślubieniu Marka, albo... nie. 

Tricia - W świecie w którym poślubia Marka nie jest szczęśliwa. Ma czwórkę dzieci, a jej mąż zaraz po ślubie zmienia się w despotę. Decyduje o wszystkim, a jej zadanie to wychowywanie dzieci i prowadzenie domu. Dopiero po rozwodzie może decydować o swoim życiu i wraca do pracy oraz działalności w lokalnych organizacjach. Poza tym jej życie przebiega spokojnie. Wydarzenia na świecie nie zakłócają jej spokoju.

Pat - W świecie w którym postanawia, że nie wyjdzie za Marka jej życie uczuciowe przebiega doskonale. Poznaje Bee, która prowadzi badania nad roślinami i wykłada na uniwersytecie. Sama Pat, tak jak zawsze chciała uczy w szkole i pisze rozchwytywane przewodniki po Włoszech. Mają troje dzieci i są szczęśliwe. Niestety wydarzenia na świecie nie pozwalają na spokój. Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki następują inne ataki, m.in. na Miami, czy Kijów. Przez te ataki ludzie masowo chorują na raka tarczycy.

Chociaż pierwszy świat wydaje się taki "normalny" i podobny do naszych realiów, to tak nie jest. Wiele wydarzeń jest zupełnie innych, np. Kennedy umiera w wyniku zamachu bombowego, a USA wkracza na Kubę i Castro zostaje zabity.

Przyznam, że początkowo nie wiedziałam czego mam się po niej spodziewać. Naczytałam się/naoglądałam już wiele fantastyki o podobnej tematyce. Myślałam, że np. w dzień jest jedną osobą, a w nocy inną, albo coś w takim stylu. Byłam mile zaskoczona, kiedy okazało się, że jest to zupełnie coś innego, takiego normalnego. Chociaż, przy wydarzeniach na świecie, musiałam się zastanawiać, czy tak było naprawdę, czy to tylko wymysł autorki. Książkę czyta się bardzo szybko. Rozdziały są na przemian o Pat i Trici. Narratorem jest sama Patricia, przez co można się poczuć jak to jest być osobą cierpiącą na zaniki pamięci.

Książka "Podwójne życie Pat" bardzo mi się podobała. To historia, która na dłużej zalega w pamięci i myślę, że nawet za kilka lat pomimo masy przeczytanych książek nadal będę o niej pamiętać.

Moja ocena: 9/10

Udostępnij ten post

10 komentarzy :

 1. Zaintrygowałaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To naprawdę jest ciekawy motyw, czuję że by mi się spodobała. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam, jak nie zaczniesz nie będziesz wiedziała, czy Ci się spodoba ;)

   Usuń
 3. Książka poruszająca i warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee." Tym fragmentem baaaardzo mnie zaciekawiłaś w kwestii książki Jo Walton :). Zapiszę sobie tytuł w notatniku, możliwe, że pewnego dnia sięgnę po "Podwójne życie Pat".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Ja ją wychwyciłam u kogoś na blogu i prawie od roku za mną "chodziła", aż znalazłam ją w bibliotece :))

   Usuń
 5. piękne zdjecie :) bardzo dobrze oceniasz te ksiazke, co jeszcze bardziej mnie do niej zacheca. Książka już od dłuższego czasu chodzi za mną, ale jakoś nie miałam czasu po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :* Jest świetna, czyta się ją bardzo szybko wręcz pochłania :) Ja już sobie zapisałam inną powieść tej autorki, z opisu jest równie tajemnicza i niezwykła jak ta :)

   Usuń