Julie Cohen "Drogie Maleństwo"

Oddałabyś przyjaciołom wszystko...
A gdyby zapragnęli twojego dziecka?
Claire i Ben, z pozoru idealne małżeństwo, od wielu lat bezskutecznie starają się o dziecko. Kolejne porażki kładą się cieniem na ich związku. Claire jest gotowa zrezygnować z marzenia o założeniu rodziny i żyć dalej, Ben nie chce dać za wygraną. I wtedy jego najlepsza przyjaciółka proponuje, że podda się sztucznemu zapłodnieniu i rodzi im dziecko.
Romily jest przekonana, że poradzi sobie w roli matki zastępczej, skoro samotnie wychowuje córkę i nie chce mieć więcej dzieci. Jednak ciąża z Benem wyzwala w niej burzę emocji, tym większą, że jest on jedynym mężczyzną, na którym kiedykolwiek jej zależało.
Romily i Clairestają przed dylematem: która z nich powinna zatrzymać przy sobie ukochane maleństwo... i ukochanego mężczyznę.

Romily i Ben przyjaźnią się od czasów studiów. Przez wszystkie te lata, traktowali się wzajemnie jak kumple - spotykali się w barze, oglądali razem mecze. Romily zawsze czuła wobec żony Bena pewien dystans - Claire poukładana, zawsze elegancka, dom lśni czystością, lubiana przez wszystkich, wzór do naśladowania. Natomiast ona sama nierozgarnięta, mało odpowiedzialna, panuje wokół niej tylko chaos. Nawet jej córka Posie mówi koleżance, że Ben i Claire to jej prawdziwi rodzice.

Ben i Claire wydają się być ze sobą szczęśliwi, wszyscy widzą w nich idealne małżeństwo. Od wielu lat starają się o dziecko, próbowali już wszystkich dostępnych metod, a ostatnia próba in vitro kończy się poronieniem. Claire od tego czasu załamuje się i postanawia nie podejmować więcej prób. Kiedy Ben informuje o tym Romily, ta proponuje mu, że ona urodzi im dziecko - genetycznie będzie to dziecko Romily i Bena. Od tego momentu wszystko toczy się bardzo szybko. Już po pierwszej próbie Romily zachodzi w ciążę. Ben jest przeszczęśliwy, każdą wolną chwilę spędza ze swoją przyjaciółką zaniedbując przy tym żonę. Claire ma do wszystkich pretensje, że to nie ona jest w ciąży. Nie chce się widywać z Romily, ani chodzić razem na badania. Wszystko się komplikuje kiedy dowiaduje się, że Romily od lat jest zakochana w jej mężu...

Książka jest bardzo dobrze napisana, prostym, łatwo przystępnym językiem. Chociaż ma 480 stron można ją przeczytać w dwa dni. Z tym tematem spotykam się już drugi raz. Wcześniej czytałam "Śnieżynki" Lilianny Fabisińskiej również z Filii, która dotyczy in vitro i spraw z nim związanych.
Chociaż wydawałoby się, że to Claire powinno się kibicować, to jednak Romily była tą osobą, która bez względu na to co by postanowiła i tak byłoby się po jej stronie.

"Drogie Maleństwo" polecam wszystkim. Chociaż temat w niej poruszany wydaje się być dość trudny, książka jest przyjemna i łatwa w odbiorze.

Moja ocena: 8/10

Udostępnij ten post

8 komentarzy :

 1. Książki z trudnymi tematami najbardziej lubię. Zapiszę sobie na listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie zapisz :) Jak chcesz coś przeczytać jeszcze o podobnym temacie polecam jeszcze "Śnieżynki" Lilianny Fabisińskiej :)

   Usuń
 2. Trudny temat, ale z chęcią sięgnęłabym po tę książkę. Dotychczas tego typu sprawy widziałam w filmach i serialach, miałabym odskocznię od ekranu :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat jest tu bardzo fajnie pokazany, nie np. jako dramat - jak zazwyczaj jest w tego typu filmach - a zwykłą obyczajówkę, więc polecam :)

   Usuń
 3. Ciekawa pozycja do przeczytania. Trudne tematy, i rozwiązania. Ciekawie to opisałaś - prawdopodobnie skuszę się na to by ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się spodobało :)

   Usuń