Joanna Jax - Długa droga do domu

Może kojarzycie "Dziedzictwo von Becków"? Jeśli tak, to jest kolejna powieść tej autorki. Jak i ta poprzednia ukazuje losy bohaterów na przestrzeni wielu lat.
Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i młodzi muszą opuścić rodzinne strony. Osiedlają się na Kubie, ale szczęście nie trawa długo. Emmanuel zdradza żonę, wdaje się w podejrzane interesy, a tymczasem rośnie w siłę ruch oporu wobec dyktatora Batisty. Gdy sytuacja polityczna wymyka się spod kontroli, postanawiają opuścić wyspę, ale tuż przed wyjazdem mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta włącza się w działalność rewolucyjną i nie ustaje w poszukiwaniach. Przez kolejne trzydzieści lat zmienia miejsca pobytu i swoją tożsamość, by wreszcie osiąść w Polsce. Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu, splatają jej losy z młodą rozwódką, która postanawia rozwikłać tajemnice jej rodziny...

Antonina Tańska mieszka z rodzicami i rodzeństwem w Teresinie. Życie upływa im sielankowo. Wszystko się zmienia, kiedy rodzice postanawiają przeprowadzić się do Stanów. I tak w 1938 roku wyruszają przez ocean do Nowego Jorku. Niestety tam klepią biedę, zaciągają długi i na pomoc przychodzi im wuj Krzysztof - brat ojca Tosi, który w młodości kochał ich matkę. Zabiera ich na ranczo w Teksasie, gdzie muszą ciężko pracować żeby przeżyć.
Tosia, już dorosła kobieta zakochuje się w narzeczonym swojej młodszej siostry. Niestety okazuje się, że spodziewa się dziecka. Zarówno jej rodzina jak i Emmanuela wyrzekają się ich. Po pośpiesznym ślubie wyruszają na Kubę. Tam Emmanuel dostaje pod zarząd wielką plantację trzciny. Wydaje się, że na tym odległym zakątku ich życie będzie spokojne, ale tak nie jest. Małżeństwo ledwo się trzyma, a przed odejściem od męża Tosię powstrzymuje tylko jej synek Alex.
Wybucha rewolucja i rodzina Spencerów musi uciekać. Według planu do Tosi czekającej na statek do Stanów ma dojechać jej mąż z synkiem, lecz się nie pojawia...

Cała historia napisana jest jako pamiętniki Tosi, które znalazła nowa właścicielka Teresina na strychu. Późnej losu obu kobiet się splatają. Joanna postanawia rozwiązać zagadkę z przeszłości i odszukać jej rodzinę.

Antonina nie jest osobą, którą od początku polubiłam. Tak naprawdę to przez całą książkę mnie irytowała. Jej zmienne nastroje, czy uczucia nie pozwalały mi ciepło o niej myśleć, czy nawet współczuć. Zamiast szukać zaginionej rodziny, przyłącza się do swojego kochanka i wyrusza na rewolucję. Przez dłuższy czas w ogóle jakby o nich zapomniała. Zamiast wracać do Stanów, wyrusza na misje rewolucyjne po Ameryce Łacińskiej, a potem do Niemiec.
Co się stało z jej mężem i synem rozwikła dopiero Joanna. Od początku książki wydawało mi się to oczywiste, gdzie się oni podziewają.

Oprócz historii Tosi, jest też tło, czyli rewolucja. Przyznam, że miejscami było ciekawie, a miejscami mnie nudziło. Jako plus dodam, że autorka bardzo mi przybliżyła jako tako rewolucję. Jakoś nigdy nie zagłębiałam się w to zagadnienie i wiedziałam o tym takie absolutne minimum.

Autorka pisze ciekawie, nie jest to wcale wymuszone i przyjemnie mi się czytało. Jeżeli chcecie poznać losy Antoniny Tańskiej, które zobrazowałam Wam tylko skrótowo, polecam przeczytać tę książkę.

Moja ocena: 7/10

Udostępnij ten post

4 komentarze :